Przeszłość

Tylko szacunek do przeszłości może pokazać jaki mamy stosunek do teraźniejszości i przyszłości. Dbając o historię, tradycję nie pozwalamy jej zniknąć i zaginąć w gąszczu nowinek technicznych. Odkryjemy mity i legendy celtyckie (przeszlosc/10-mity-legendy-celtyckie) i słowiańskie (przeszlosc/11-mity-legendy-slowianskie) - jednocześnie tak nam bliskie i tak odległe. Zajrzymy do nowych odkryć archeologów (przeszlosc/8-archeologia) a także odkryjemy mało znane fakty historyczne (przeszlosc/9-historia). 


Zobacz więcej

Teraźniejszość

Pozna tajniki tego, co dzieje się na świecie. Dział o teraźniejszości poświęcony jest ciekawostkom, teoriom spiskowym, sytuacji w gospodarce, nauce i innym sprawom, które są kontrowersyjne i mogą mieć wpływ na nasz światopogląd. Znajdują się tu także informacje dotyczące konfliktów zbrojnych, wojen domowych i symptomów wojen nie tylko z użyciem broni. Wszystko to, czego każdy chciałby wiedzieć o tym, co nas otacza, a boi się głośno zapytać.


Zobacz więcej

Przyszłość

Przyszłość cały czas ukrywa przed nami swoje tajemnice. Wielu wróżbitów, astrologów i jasnowidzów przewidziało wiele wydarzeń, które wstrząsnęły światem. Ujawnimy przepowiednie (http://przyszloscwprzeszlosci.pl/przyszlosc/22-przepowiednie) największych jasnowidzów i proroków, które już się sprawdziły, a także te, które mogą się sprawdzić. Przyszłość (http://przyszloscwprzeszlosci.pl/przyszlosc/23-przyszlosc) to także nowinki technologiczne, plany kolonizacji kosmosu a także innowacje, które mogą ułatwić nam życie. Przyszłość to karta, którą postaramy się przed Wami odkryć.


Zobacz więcej

Religie i wierzenia

Religie i wierzenia, to dział poświęcony wszystkim religiom, wyznaniom i wierzeniom. Religie i wierzenia (http://przyszloscwprzeszlosci.pl/religie-wierzenia/26-religie-i-wierzenia) od zawsze towarzyszą ludziom. Niezależnie od religii i wyznania, każdy z nas przeżywa duchowo wszystkie święta, szuka ratunku w Bogu i celebruje wszystkie święta zapisane w Świętych Księgach. Ale ten dział to także wierzenie w to, że istnieje życie pozaziemskie. UFO (http://przyszloscwprzeszlosci.pl/religie-wierzenia/27-ufo) to temat często kontrowersyjny, pełny tajemnic i wiele ludzi wierzy, że odwiedzające nas istoty z innych planet, maja wielkie znaczenie dla ludzkości.


Zobacz więcej

Astrologia i Astronomia

Świat, którego nie możemy pojąć i racjonalnie wyjaśnić, teraz jest na wyciągnięcie ręki. Witamy w świecie astrologii i magii (astrologia-astronomia/3-astrologia-magia), gdzie zostaną pokazane rzeczy i zjawiska niezrozumiałe, w które ciężko uwierzyć, a które często dzieją się obok nas. Tylko tu zostaną odkryte tajemnice astrologii (astrologia-astronomia/5-astrologia), które decydują o naszym życiu. Pokażemy także najpiękniejsze zjawiska astronomiczne (astrologia-astronomia/4-astronomia), które zapierają dech w piersi i pozwolą zrozumieć jak to, co się dzieje we wszechświecie, wpływa na życie na Ziemi.


Zobacz więcej

Pogoda i Alarmy Pogodowe

Obawiasz się nagłych zmian klimatu (pogoda-alarmy-pogodowe/35-zagrozenia) i tego, co przyniesie kolejny dzień? Czy zmiana frontu pogodowego nie przyniesie nagłej zmiany pogody (pogoda-alarmy-pogodowe/29-pogoda) i przyczyni się do powstania zatrważających zjawisk pogodowych? Możesz być pewien, że znajdziesz tu informacje o groźnych pożarach (pogoda-alarmy-pogodowe/31-pozary), powodziach (pogoda-alarmy-pogodowe/30-powodzie), trzęsieniach ziemi (pogoda-alarmy-pogodowe/32-trzesienia-ziemi) i innych zagrożeniach (pogoda-alarmy-pogodowe/35-zagrozenia) jakie powodują siły natury nie tylko w Polsce, ale i na całej kuli ziemskiej.  


Zobacz więcej

Zdrowie, Zioła, Survival

Zdrowie - w dzisiejszych czasach to unikat na skalę światową. Większość ludzi cierpi na alergie, schorzenia, których nei da się wyleczyć i przez całe życie trzeba brać tabletki. Ale czy słusznie? Może warto zgłębić wiedzę o alternatywnych formach leczenia? Jaką rolę w medycynie szczepienia? Czy są potrzebne? A może to właściwe dobieranie tego co jemy  wspomoże naszą odporność i pomoże wyleczyć niejedną chorobę? Odpowiemy także na pytanie, co znajduje sie w jedzeniu oraz jaki ma wpływ na nasze zdrowie. 


Zobacz więcej

Łabędzia Pieśń

Książka Andrzeja "Blad" Puchalskiego "Łabędzia Pieśń" to przygoda, mocno osadzona w realiach czasów rycerzy, we wczesnym średniowieczu na terenach Wrocławia. Opowiada historię życia rycerza i możnowładcy, pana na ziemiach ślężańskich, jego wyprawach do Kijowa.


Zobacz więcej

Moje spotkanie ze Ślężą

NOWA! Książka Andrzeja "Blad" Puchalskiego Książka ta opowiada o wycieczce do Wrocławia i na Święty Olimp słowiańskich terenów - Ślężę. Autor wraz z grupą przyjaciół przemierza uliczki starego wrocławia i zatapia się w drzewa szumiące historią Piotra Włostowica na Ślęży


Zobacz więcej

Piotr Włostowic sprowadza cystersów do Polski

NOWA! Książka Andrzeja "Blad" Puchalskiego i Janusza Kulińskiego (http://www.stronasztuki.pl/bookstore/list?search=Andrzej+Puchalski) "Zachodni świat chwali się opowieściami o Świętym Gralu, i naprawdę niewielu wie że te opowieści dotykaja również naszych terenów i są związane z polskim moznowładcą, przyjacielem i powiernikiem testamentu Bolesława Chrobrego - Piotrem Włostowicem. Jego zycie i tajemnice z nim związane staraliśmy się odkryć i udostępnić wszystkim tym, co lubia historię


Zobacz więcej
0123456789

Grupa PwP

grupa pwpJesteśmy grupą ludzi w raczej nie sprecyzowanym wieku. Zapaleni i doszczętnie pochłonięci żądzą wiedzy. Przyjemność sprawia nam szukanie i dzielenie się najgorętszymi i najciekawszymi tematami w sieci. Zapraszamy do zapoznania się z tematyką wspólnie tworzonego serwisu.

Potrzebujemy Twojej Pomocy!

pomocJeśli interesujesz się tematami jakie poruszamy na łamach serwisu - gorąco zapraszamy do współpracy! Ciepła atmosfera, ciekawi ludzie i gorące tematy gwarantowane!

Kontakt z Nami

contactJeśli masz jakieś uwagi, coś cię razi, znaleziono błąd na stronie. Nie wahaj się by do nas napisać.

Po tej stronie też są ludzie :) Zapraszamy!

Kontakt  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Przyszłość w Przeszłości

Szukaj

Rebus za plecami Chrystusa

Czy obraz Leonarda da Vinci Ostatnia wieczerza rzeczywiście kryje tajemnicę końca świata? Włoska badaczka konkuruje z Danem Brownem

Czy obraz Leonarda da Vinci "Ostatnia wieczerza" rzeczywiście kryje tajemnicę końca świata? Włoska badaczka konkuruje z Danem Brownem

 

 

Wielki fresk Leonarda da Vinci "Ostatnia wieczerza", namalowany temperą na tynku, oddaje moment zapowiedzenia przez Jezusa zdrady Judasza (Judasz to czwarta postać od lewej). Artyście udało się stworzyć dramatyczne napięcia między uczestnikami wieczerzy. Wśród uczniów można dostrzec nadzwyczajne poruszenie, świadczą o tym ich twarze, gesty rąk, pochylenia postaci.

Obraz powstał w refektarzu, czyli jadalni kościoła Santa Maria delle Grazie w Mediolanie. Zakonnicy stołujący się w tej wielkiej sali otrzymali od malarza wspaniały podarek, odtąd spożywali posiłki jakby w towarzystwie Jezusa i jego uczniów. To jedno z późniejszych, a więc i najdoskonalszych dzieł mistrza, ale widać na nim nieubłagany ząb czasu. Dziś fresk jest wyblakły, pojawiły się liczne przebarwienia i ubytki, rysy postaci uległy zatarciu. Nic dziwnego ? fresk ma już ponad 500 lat. Naoczny świadek, który widywał często Leonarda przy pracy nad "Ostatnią wieczerzą", opisuje, jak artysta stawał na rusztowaniu i zastygał w bezruchu. Podobno mógł tak stać całymi dniami i przyglądać się już wykonanej pracy, zanim zdecydował się na kolejny ruch pędzlem. Malowidło jest więc owocem długotrwałych przemyśleń mistrza i być może dlatego sądzi się, że zawiera niejedną zagadkę.

Leonardo da Vinci, "Ostatnia wieczerza", fot. AFPLista niewiadomych

Biografia Leonarda umacnia zresztą to przekonanie, bo największy artysta renesansu bardzo lubił rebusy, sam układał zagadki i otaczał się nimbem tajemniczości. Dlatego już od dawna pojawiały się różne interpretacje "Ostatniej wieczerzy". Zastanawiano się np., do kogo należy ręka z nożem widoczna tuż za trzecim apostołem w grupie uczniów siedzących po prawicy Jezusa. Ze względu na zły stan dzieła przez pewien czas uważano, że ręka ta, jeśli policzyć wszystkie ręce na obrazie, jest nadprogramowa i nie należy do nikogo. Później jednak ustalono, że jest to dłoń św. Piotra, a liczba rąk na obrazie jest prawidłowa. Gwałtowna reakcja św. Piotra na słowa Jezusa, jak i fakt, że trzyma on w dłoni nóż, może odwoływać się do późniejszych wydarzeń w ogrodzie Getsemani, gdzie św. Piotr, broniąc Jezusa, odcina jednemu z napastników ucho. Istnieje również inna interpretacja, według której wycelowane w św. Bartłomieja ostrze ma przypominać o jego męczeńskiej śmierci. Wszystkie te dociekania w sprawie tajemniczej ręki są jednak niczym wobec interpretacji zawartej w książce "Kod Leonarda da Vinci" amerykańskiego pisarza Dana Browna. Powieść ta sprawia wrażenie, że oparta jest na realnej wiedzy, lecz w istocie zawiera literacką fikcję. Bohater powieści zauważa, że choć apostołów było 12, a na obrazie Leonarda występują w czterech trzyosobowych grupach, to jednak znalazła się wśród nich Maria Magdalena, brzemienna żona Jezusa, a nie św. Jan, który znajduje się po prawicy Chrystusa i rzeczywiście trochę przypomina kobietę. Książka Browna rozeszła się w 80 mln egzemplarzy, a w Polsce została oprotestowana przez czynniki kościelne.

Herezja w powieści

Brown stworzył fantastyczną fabułę, w której połączył domniemane dzieje Chrystusa z legendą o świętym Graalu i biografią Leonarda. Powieść nawiązuje do herezji, w myśl której Maria Magdalena była w ciąży z Jezusem i przeżyła jego śmierć. Ponieważ nosiła w sobie jego krew, była w istocie owym legendarnym świętym Graalem. Po śmierci męża uciekła z dzieckiem do Francji i tutaj dała początek dynastii Merowingów.

"Kod Leonarda da Vinci" doprowadza tę historię do XVI w. i łączy legendę biblijną z postacią genialnego artysty i konstruktora. Ponieważ w swoich pracach badawczych dokonywał on wielu odkryć technicznych i technologicznych, niektórzy powiązali jego ogromną wiedzę z tajemniczymi wydarzeniami z dalekiej przeszłości, m.in. osiągnięciami naukowymi i technologicznymi legendarnych Atlantydów. Część wiedzy mieszkańców zatopionego lądu miała jakoby przetrwać w społecznościach wolnomularskich, a właśnie Leonardo był członkiem takiego stowarzyszenia. Udało mu się jakoby zrekonstruować starożytne osiągnięcia naukowe Atlantydów i te doświadczenia wprowadzić do własnych prac i wynalazków. Dotyczy to m.in. sztuki zwanej świętą geometrią. Temat uczestnictwa Leonarda da Vinci w tajnym stowarzyszeniu został też wprowadzony do książki Dana Browna i tutaj owa święta geometria, jak i poszukiwanie złotego środka pozwalają wysunąć tezę, iż święty Graal, o którym mówi się w powieści, nie oznacza fizycznego obiektu, kielicha używanego podczas ostatniej wieczerzy, lecz jest świadectwem zachowania świętej geometrii i znaczenia złotego środka, które ludzkość jakoby odkrywa na nowo. A konkretnie tym "kielichem" jest kobieta.

Sforza kontra Brown

Poruszenie i rozgłos, jakie spowodowały fantazje Dana Browna, stoją też zapewne u podstaw nowej sensacji naukowej, jaką upowszechnił brytyjski dziennik "The Times". Otóż doniósł on, że pewna Włoszka pracująca w watykańskim archiwum dokonała niezwykłego odkrycia ? rozszyfrowała kolejną zagadkę Leonarda da Vinci i ustaliła przewidywaną przez niego datę końca świata. Miałoby to nastąpić 1 listopada, a więc w Dzień Wszystkich Świętych 4006 r. Właśnie tę informację miał zakodować Leonardo w słynnej "Ostatniej wieczerzy".

Sabrina Sforza Galitzia, bo tak się nazywa badaczka, której nazwisko już obiegło cały świat, zanim rozszyfrowała rebus znajdujący się w dziele Leonarda, przestudiowała różne przepowiednie zawarte w jego rękopisach, do których miała dostęp już wcześniej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Dzięki tym danym ustaliła, że wielki mistrz renesansu przewidywał, iż nasz świat obróci się w perzynę w wyniku straszliwego potopu. Tragedia zacznie się dokładnie w pierwszy dzień wiosny, czyli 21 marca 4006 r., a zakończy właśnie 1 listopada.

Powódź na koniec świata

Informacja w "Timesie" nie zawiera wielu danych na temat sposobu zakodowania daty ani metody rozszyfrowania zagadki. Podano jedynie, że Sabrina Sforza Galitzia dokonała odkrycia, badając nie sam obraz przedstawiający Chrystusa i jego uczniów, ale przestrzeń tzw. lunety, czyli elementu sklepienia kolebkowego znajdującego się nad oknem umieszczonym za plecami Chrystusa w środkowej części malowidła. Badaczka przekonuje, że w miejscu tym ukryta jest matematyczno-astrologiczna zagadka. Owa luneta to trzy półksiężyce zawierające trzy herby rodziny Sforzów, Ludwika księcia Mediolanu, Beatrice d'Este oraz ich dwóch synów ? księcia Pawii i księcia Bari. Ten fragment wielkiego fresku nieodnoszący się bezpośrednio do biblijnej sceny Ostatniej Wieczerzy był przez wiele lat niezauważany i prawdopodobnie później zamalowany, a światło dzienne ujrzał dopiero w 1854 r. Pomimo że ta część malowidła jest w równie złym stanie co reszta, widać, iż pod herbami znajdują się różne litery. Z doniesień "Timesa" dowiadujemy się, że Sabrina Sforza Galitzia, być może potomkini owych średniowiecznych Sforzów, już od dawna szuka tajemnych treści w dziełach Leonarda da Vinci. Dopatruje się na obrazach ukrytych znaków zodiaku. Twierdzi też, że artysta używał 24 liter alfabetu łacińskiego jako symboli godzin. Każda litera odpowiada kolejnej godzinie. W ubiegłym roku ukazała się w Watykanie jej praca poświęcona badaniom nad "Ostatnią wieczerzą" Leonarda. Znalazły się tam również studia nad inną wersją tego dzieła, gobelinem wykonanym dla króla Francji Ludwika XIII, opartym na słynnym malowidle z Mediolanu.

Zdaniem Sabriny Sforzy Galitzii, Leonardo da Vinci widział historię ludzkości jako "sumę wszystkich rzeczy, drogę do ostatecznego rozliczenia", podobnie jak św. Jan w swojej "Apokalipsie", a także Platon i Arystoteles. Da Vinci był człowiekiem wierzącym, ale podążał też drogą wyznaczaną przez ówczesną naukę. W tych czasach mogło się to okazać niebezpieczne, więc w obawie przed atakami ukrył swój przekaz w rebusie ? zacytował watykańską badaczkę włoski dziennik "La Repubblica".

Dan Brown nie ustępuje

Sabrina Sforza Galitzia swoje odkrycie nazwała "prawdziwym Kodem Leonarda da Vinci", wyraźnie dystansując się od "kodu" zawartego w powieści Dana Browna. Powieść Browna ukazała się w 2003 r., w 2006 r. nakręcono na jej podstawie film z Tomem Hanksem w roli naukowca. Nowa powieść Browna to "Zaginiony symbol". Autor i wydawca liczą na powtórzenie sukcesu kasowego tamtej książki. Czy doniesienia o odkryciu prawdziwego "kodu Leonarda" zmniejszą zainteresowanie paranaukową fikcją spopularyzowaną przez amerykańskiego pisarza?

"Ostatnia wieczerza", fresk o wymiarach 460 cm na 880 cm, powstawała w latach 1495-1498. Obraz był poddawany renowacji w 1978 i 1999 r., jednak nie udało się przywrócić mu dawnego wyglądu.

 

Bronisław Tumiłowicz

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież